BADEM DİYARI MANİSA’DA HASAT BAŞLADI

31 Ağustos 2014 Pazar, 15:33

BADEM DİYARI MANİSA’DA HASAT BAŞLADI

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’nın önemli tarımsal ürünlerinin başında yer alan badem üretimi hakkında açıklamalarda bulunarak, hasat çalışmalarını yerinde inceledi.

Manisa’nın Köprübaşı İlçesi’nde, Köprübaşı Kaymakamı Abdülkadir Çelik, Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ahmet Top ile badem hasadına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, her türlü tarımsal üretimde Manisa’nın ön sıralarda yer aldığını ifade ederek, “İlimizde badem yetiştiriciliği son yıllarda başlamış olup, her geçen yıl üretimimiz biraz daha artmaktadır. Ülkemizdeki 255 bin dekarlık badem üretim alanının 21 bin dekarı İlimizde bulunmaktadır” dedi.

Üretim alanı olarak Manisa’nın, Ülke sıralamasında 2. sırada yer aldığını belirten Çebi, “Ağaç sayısına baktığımız zaman Türkiye’de 1. sıradayız. Ülkemizdeki 8 milyon 850 bin ağacın 710 bini ilimizde bulunmaktadır. Verim açısından baktığımızda ise İlimizdeki badem yetiştiriciliği son yıllarda geliştiğinden dolayı ağaçlarımız genç ve henüz verim çağına ulaşmamıştır” dedi.

 

Manisa’nın 195 bin meyve veren ağaç varlığı ile badem üretiminde 9. sırada yer aldığını söyleyen Çebi, “İlimizde 710 bin badem ağacının 195 bini meyve vermekte olup, geri kalan 515 bin badem ağacı ise henüz verim çağına ulaşmamıştır. Verim çağına ulaşan ağaçların artmasıyla üretimimiz de her geçen yıl hızla artmaktadır. 83 bin ton olan Türkiye badem üretiminin şu an itibariyle 3 bin tonu ilimizde üretilmektedir. Bu üretimin önümüzdeki yıllarda 9 – 10 bin tonlara ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Köprübaşı Kaymakamı Abdülkadir Çelik son 10 senedir İlçenin tarım alanında büyük bir gelişme kaydettiğini belirterek, “İlçemizde ciddi bir tarım potansiyeli bulunmaktadır. Çilek ve ceviz üretiminin yanında badem alanında yaptığımız üretimle de İlçemiz, Ülke ekonomisine ciddi katkı sunmaktadır. İlçemizde 30 üreticimiz 2250 dekar alanda badem üretimi yapmaktadır. İlerleyen yıllarda henüz verim çağına ulaşmamış ağaçlardan da ürün almaya başladığımız zaman bu durum İlçemize İlimize ve Ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. İlçemizde 60 yatırımcımız tarım alanında yatırım yapmaktadır. Tüm yatırımcılarımızı İlçemizi tanımaya ve yatırım yapmaya davet ediyoruz. İlçemizin tarım potansiyeline olan katkılarından dolayı da tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen İlçede son 10 yıldır modern tarım yapıldığını söyleyerek, “Tarımla alakalı İlçemizde son yılda büyük gelişme sağlandı. Özellikle dışarıdan gelen yatırımcıların, sondaj, damla sulama ve modern tarım yapmaları İlçemizdeki çiftçilerinde bu durumlarını örnek alarak yatırımlarını ve üretimlerini çeşitlendirmelerine yol açtı. Yatırım yapmak isteyen herkesi İlçemize davet ediyoruz” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir