KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ SOS VERİYOR!

12 Kasım 2014 Çarşamba, 18:57

Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi Başkanı Ümit Türek ,  bölgede faaliyet gösteren küçük sanayicinin, ekonomik sıkıntılardan dolayı her geçen yıl iş hacminin düştüğünü ve  faaliyet gösteremez duruma geldiğini söyledi

Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi Başkanı Ümit Türek, küçük sanayicinin zor günler yaşadığına işaret ederek, sanayicinin mesleğini yapmayı bırakırken, kiralık dükkan sayısının da hızla arttığını ifade etti.

BİRÇOK MESLEK YOK OLDU 

20 lira geliri olan sanayicinin 25 lira gideri olduğunu vurgulayan Türek,  emekli olup işyerlerinin kiraya verilmesinden dolayı birçok mesleğin bittiğinin altını çizerek,  ekonominin bu şekilde gitmesi durumunda mesleklerin yok olmaya devam edeceğini söyledi.

KÜÇÜK SANAYİDE 5 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Sanayi Sitesi’nde  bin 565 işyerinin bulunduğunu, işletme kooperatifinin bin 11 üyesinin bulunduğunu belirten Türek, sitede yaklaşık 5 bin kişinin  istihdam edildiğini söyledi.

OSB’NİN AVANTAJINI İYİ KULLANANLAR DA OLDU

Türek, 1986  yılında sitedeki dükkanlara taşınan sanayicinin O günün şartlarına göre 100 metrekarelik dükkanlara geçildiğinde, ‘bu dükkanları nasıl dolduracağız’ diye tepki koyduğunu hatırlatarak “Ancak Manisa Organize sanayi Bölgesi’nin yanında olmasının avantajını iyi kullanan sanayici, imalat sanayine yan sanayici olarak Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’ne fabrika kurdu.  Buradaki esnafların yan sanayici olarak gelişmesini sağladı. 5-6 yıl önce Muradiye OSB’yi kurup oraya geçtiler. Bu arada orada kapasiteyi dolduramayan sanayici, burada üretime devam ediyor”dedi.

YA EMEKLİ OLDULAR YA İŞYERLERİNİ KAPATTILAR

İlk yıllarda  yüzde 100 tarıma dayalı sanayi yapılanması varken, bugün bunun yüzde 20’lere düştüğüne işaret eden Türek, “Burada birçok eski arkadaş, römork, pulluk imal ediyor ve tamirini yapıyordu. Bunların birçoğu emekli oldular ve işyerlerini kapattılar. Sonuçta para kazanamıyordu. Masraflar yüksek,  iş hacmi düşük, kar marjı kalmadı. Burada tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için emniyetin  de müsaade etmesi lazım. Traktör işiyle uğraşan birçok arkadaşımız, sanayi sitesi doğuya doğru olsaydı daha doğru olurdu. Ancak o günkü büyüklerimiz OSB’nin yanında olsun mantığıyla hareket ettiklerinden  buraya taşımışlar.  Eskiden traktörler buraya rahatlıkla gidip gelebiliyordu.  Yolların sürat yolu olması, traktörlerin trafiğe çıkamaması sitemizde tarım sektörüne hizmet eden tamirci, yedek parçacı, boyacı, kaportacı gibi arkadaşlarımızın işleri azaldı. Eskiden köylerden 100 tane traktör geliyorsa, bugün 20 traktör gelebiliyor. İş hacmi yüzde 80 düştü.  Bazı arkadaşlarımız kendine yakın sektörlere geçiş yaptı. Mesela traktörden vazgeçerek, benzinli küçük arabalara geçiş yaptı. Veya emekli olup,  faaliyetini bıraktı dükkanını kiraya verdi”diye konuştu.

GELİR 20 LİRA, MASRAF 25 LİRA

“30 yıldır sanayinin içinde olan biri olarak, buradaki dükkanların  yüzde 70’i kirada diye düşünüyorum”diyen Ümit Türek, kaçak sanayicinin başka bir seçeneği kalmadığı için dükkanını kiraya  vermek zorunda kaldığını söyledi.  Sanayicinin ekonomik sıkıntı içinde olduğunu vurgulayan Türek, 2001 yılında yaşanan ekonomik krizi hatırlatarak şöyle konuştu “ 2001 krizinde işletmeler iş yapabiliyordu. Ama maalesef şimdi insanlar iş yapamadığı için fazla gelir elde edememekte,  kar edemediği için gelirleri azaldı. Vergiler,  kiralar,  stopajlar, sigortalar,  personel ücretleri arttı. Gelir 20 lira, masraf  25 lira. İnsanların bu işi sürdürmesinin bir anlamı yok. Emekli olmuşsa, vereyim kiraya’ demelerinden dolayı bir çok meslek de öldü. Sadece ekonomik nedenlerden kaynaklanan sebeplerden, eskiden yapılan birçok meslek  yok oldu. Böyle giderse yok olmaya devam edecek.

Kaynak: Manşet Gazetesi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir