ÜNİVERSİTELİLER PAZAR KURUP GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENDİ

05 Kasım 2014 Çarşamba, 18:36

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, girişimciliği öğrenmek için pazar kurdu. İlk kez para kazanan öğrenciler kazandıkları paranın yüzde 50’sini, arkadaşlarına burs olarak dönmesi için Celal Bayar Üniversitesi Vakfı’na bağışladı.

Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri Genel Ekonomi dersi kapsamında uygulamalı olarak girişimcilik etkinliği düzenledi. Yaklaşık 500 öğrenci açtıkları stantlarda kendi ürettikleri ürünleri satarak üniversite vakfına destek oldu. Öğrenciler stantlarda yaptıkları çiğ köfte, mangalda sucuk, doğal meyve suyu üretip sattı.

Girişimcilik pazarında öğrencilere öncülük eden Mühendislik Fakültesi’nde Genel Ekonomi dersi veren Doç. Dr. Murat Koçtürk, fakülte bahçesinde kurulan pazarda yaklaşık 500 öğrencinin girişimciliği öğrendiğini söyledi. Doç. Dr. Koçtürk, “Kendi emeklerini sermayeleri ile biraraya getirip girişimci olmayı öğreniyorlar. Onlara paranın nasıl kazanıldığı, işbirliği ile neleri başarabileceklerini gösteriyoruz. Hayatında ilk defa para kazanan öğrencilerimiz var. Üniversitemizin üzerinde en çok durduğu konu girişimcilik. Öğrencilerimiz fikirleri projeleri varsa devlet 100 bin liraya kadar kredi veriyor. Biz girişimci öğrenciler yetiştirip, iş hayatında başarılı olmaları için çaba harcıyoruz” dedi.

PAZARIN GELİRİ BURS OLACAK

Girişimcilik pazarında öğrencileri Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yurdusev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Özkaya yalnız bırakmadı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özkaya, pazarda alışveriş yaparak öğrencilere destek oldu. Özkaya, “Elde edilen karın bir kısmını üniversitemizin vakfına bağışlıyorlar. Karın yüzde 50’si maddi durumu zayıf olan üniversite öğrencilerinin olacak. Bu yüzden çok anlamlı bir kuruldu” diye konuştu.

universiteliler-pazar-kurup-girisimciligi-ogrendi_7703_dhaphoto2_1024x680 universiteliler-pazar-kurup-girisimciligi-ogrendi_7703_dhaphoto3_1024x680 universiteliler-pazar-kurup-girisimciligi-ogrendi_7703_dhaphoto4_1024x680 universiteliler-pazar-kurup-girisimciligi-ogrendi_7703_dhaphoto5_1024x680 universiteliler-pazar-kurup-girisimciligi-ogrendi_7703_dhaphoto6_1024x680

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir