MUZAFFER YURTTAŞ’TAN ÖĞRENCİLERE MÜJDE

31 Aralık 2013 Salı, 14:23

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Salihli Kredi Yurtlar Kurumu Yüksek Öğrenim Yurdunu ziyaret etti. Yeni hizmete açılan yurdu gezen ve öğrencilerle sohbet eden Yurttaş’a Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Yakup Karaca eşlik etti. Salihli Üniversite kampüsü içinde yeni hizmete geçen 500 kişilik yurdu ziyaret eden Ak Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş’a yurt müdürü Ayşe Yılmaz tarafından brifing verildi.

Yurtta kalan öğrencilerin taleplerini dinleyen bölge müdürü Yakup Karaca ve Manisa milletvekili Muzaffer Yurttaş daha sonra sosyal alan ve yurt binasını gezdiler. Salihli’de yeni açılacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi müjdesini veren Yurttaş “2001 yılında Türkiye’de sadece 450 bin öğrenci burs veya kredi alabiliyordu. Kredi miktarı sadece 45 lira idi. Bu üç aydan üç aya öğrencilerimize ödeniyordu. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde burs ve kredi alan öğrenci sayısı 1 milyon 340 bine ulaştı. Öğrencilere burs ve kredi olarak 280 lira veriyoruz . Kredi Yurtlar Kurumları’nda kalanlara, 200 lira beslenme yardımı veriyoruz. Master öğrencilerine 560, doktora öğrencilerine 840 lira veriyoruz. 1 Ocak 2014 itibarıyla Türkiye genelinde 1 milyon 452 bin 363 öğrencimize burs ya da kredi vereceğiz. Lisans öğrencileri için aylık 280 lira olan yüksek öğrenim kredi ve burs miktarını 1 Ocak 2014’ten itibaren 300 liraya yükseltiyoruz. Yüksek lisans öğrencilerinin aylık 560 lira olan burs veya kredi miktarını 600 liraya yükseltiyoruz. Doktora öğrencilerinin aylık 840 lira olan burs ve kredi miktarını 900 liraya yükseltiyoruz. 2002’ye göre öğrencilerin kredi ve burs miktarını böylece yüzde 567 oranında artırmış oluyoruz. Yurtkur yurtlarında yani kredi yurtlarında kalan öğrencilerimize şu anda aylık 201 lira yemek katkısı ödüyoruz. 1 Ocak’tan itibaren bu yemek katkısını da 220 liraya yükseltiyoruz. Yani lisans öğrencisi böylece 520 lira almış oluyor.” dedi.

Yurttaş “Yurtlarımızda ranza sistemine son veriyoruz. 1-3 kişilik rahat odalar, yani evindeki rahatlığı vereceğiz. Ücretsiz internet hizmeti ve sosyal hizmetleri veriyoruz. Gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesi için kurs ve seminerler düzenliyoruz. Hizmete açtığımız 510 kişi kapasiteli yurdumuz gerçekten mükemmel oldu. Ailelerimiz gönül rahatlığı ile evlatlarını buralarda bırakıp huzur içinde evlerine gidiyorlar. Onların emanetlerine en güzel şekilde sahip çıkmak devletimizin görevidir. Çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma işlemini de yapıyoruz.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir