Minikler, Amin Alayı’nı öğrendi

görüntüleme, 11 Ekim 2016 Salı

MANİSA’nın Yunusemre ilçesinde belediyenin bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Yunus Emre Etkinlik Günleri’nde, Osmanlı devletinde çocuklar okula başlarken yapılan “Amin Alayı” geleneği yaşatıldı. Yeni okullu olan çocuklar Yunus Emre’nin ilahileri ve “Amin” nidaları eşliğinde Aynı Ali Parkı’nın etrafında yürüdü.

Ayn-ı Ali Türbesi’nin önünde düzenlenen etkinliğe AK Partili Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, eşi Melek Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkan Vekili İsmail Önal, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, meclis üyeleri ve daire müdürleri katıldı. Programın açılış konuşmasını İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Şenel yaptı. Şenel, Amin Alayı’nın Türk tarihindeki yeri ve önemine değinip, “Amin Alayı, Osmanlı Devleti’nde 4-7 yaş arasındaki çocuklara ‘Elif-ba’ ve ahlak bilgilerinin öğretildiği ilk mektebe başlatılırken yapılan merasimdir. Semtte, amin alayı bir seyir vesilesiydi. O gün sokaklarda bir bayram havası ve görülmedik bir kalabalık olurdu. Mektebe gidecek çocuk, evinin kapısında göründüğü anda ilahiciler, ilahi okumaya başlarlar ve ilahilerin uygun yerlerinde alayda hazır bulunan Aminciler de ‘Amin! Amin’ diye nakarat yaparlardı. Amin Alayı’nın tarihimizde önemli bir yeri bulunmaktadır. Yunusemre Belediyemiz de tarihsel kültürümüze sahip çıkarak, unutulmuş bir değerimizi gelecek nesillere aktarmak adına çok önemli bir adım atmış bulunmaktadır” dedi.

İLAHİLER EŞLİĞİNDE AMİN DİYEREK YÜRÜDÜLER

Şenel’in konuşmasının ardından yeni okula başlayan minikler Yunus Emre’nin ilahileri ve ‘Amin’ nidaları eşliğinde Aynı Ali Parkı’nın etrafında yürüdü. Belediye Başkanı Mehmet Çerçi de beraberindekilerle çocuklara yürüyüşte eşlik etti. Yürüyüşün ardından parka kurulan sahnede çocuklar Prof. Dr. Mehmet Demirci eşliğinde dua ederek, alfabeyi öğrendi.

“FESTİVAL YAPMIYORUZ”

Yunus Emre Günleri’nin bilindik etkinliklerden çok farklı bir formata sahip olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, programın sonunda yaptığı konuşmada, “Manisa’da bir ilki yaşadık. Çocukların okula başlaması sebebiyle atalarımızın asırlardır gerçekleştirdiği bir merasimi yaptık. Türk-İslam kültüründe unutulmaya yüz tutulmuş bir geleneği hocalarımızın da katkılarıyla tekrar hayata geçirmek istedik. Yunus Emre ile diğer kültürlerimizi de geleceğe aktarmak için bu etkinlikleri arttırarak devam edeceğiz. Biz, festival yapmıyoruz. Yunus Emre Günleri’nde Yunus Emre’yi anmaya ve anlamaya çalışıyoruz. İnşallah bugün Amin Alayı’nda dualarla eğitim hayatına başlayan miniklerimizin de memleketimize hayırlı bireyler olmasını diliyorum” dedi.

minikler-amin-alayini-ogrendi_4703_dhaphoto1

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir