MİLLİ EĞİTİM’İN İMAM HATİP AŞKI!

15 Ocak 2015 Perşembe, 17:18

Sosyal Bilimler Lisesi İlköğretim öğrencileriyle aynı binada hizmet vermesine rağmen İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy’un “Yeni İmam Hatip binalarına ihtiyacımız” var demesi şaşkınlık yarattı.

Haber Merkezi

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, basın mensuplarıyla bir araya gelerek Manisa’da eğitimdeki sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu. Özellikle Manisa’da İmam Hatip açığının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Altınsoy, “3 yıldır görevdeyim. 19 tane İmam Hatip ortaokulu açtık. Böylece İmam Hatip Okulu sayısı 36’ya çıktı. 4 bin 700 olan öğrenci sayımız 11 bine çıktı. Binalarımız yetersiz geliyor. Öğrencilerimiz için yeni okullar arayışı içerisindeyiz. İmam Hatip okullarına çok ihtiyaç var. Bundan dolayı okul sayını artıracağız” dedi. Sosyal Bilimler Lisesi’nin TOKİ İlköğretim okulunda ilkokul öğrencileriyle aynı binada eğitim görürken Milli Eğitim Müdürü’nün böyle bir açıklama yapması şaşkınlık yarattı.

Hiçbir tadilat yapamıyoruz

Mülkiyeti Manisa Halk Eğitim ve Öğretim Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde olan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve öğrenci yurduyla ilgili de sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan Altınsoy, “28 Şubat sürecinde bir oldubittiyle binaların bir gurubun eline geçmiş. Daha sonra bu grup kendisi yaptırmış gibi Milli Eğitim Bakanlığı ile 20 yıllık bir protokol imzaladı. 2006 yılında bu protokol yapıldı. 9 yılı geride kaldı. 11 yıl sonra o binayı bizden alacaklar. Halbuki burası kimin malı kimden alıyorlar. Bu bina zaten halk tarafından yapılmış bir bina. Manisa halkı tarafından İmam Hatip olsun diye yapılmış bir bina. Birilerinin 28 Şubattaki boşluktan faydalanarak, hem derneğin ismini değiştirerek, hem yönetim kurulu üyelerinin isimlerini değiştirerek binayı ele geçirmişler. Biz orada kiracı durumundayız. Kiracı olduğumuzdan dolayı o bina çok eski olduğundan hiçbir tadilat yapamıyoruz. Dolayısıyla orayı için köklü bir çözüm arıyoruz. Şehrin güzel merkezinde o binayı yıkıp yerine yenisini yapmak istiyoruz. Parası da hazır” diye konuştu.

Halkın malını halka versinler

Dernek yöneticilerine seslenen Altınsoy, “İlk başta dernekteki insanlara sesleniyorum. Gelsinler halkın malını halka versinler. İmam Hatibin malını İmam Hatibe versinler. Burayı şartsız, bedelsiz İmam Hatip hizmetinde kullanılmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne devretsinler. Bizde orayı yıkarak güzel bir bina yapalım. Şehrimize güzel bir okul kazandıralım diye düşünüyorum. Bunu yapmalarını ben kendilerine tavsiye ediyorum. Bu noktada zayıf kalırlarsa, vermezlerse bununla ilgili hukuki süreci bizde başlatacağız” dedi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir