Son Dakika
24 Şubat 2018 Cumartesi

Manisa’da Eğitimde Skandal!

22 Aralık 2016 Perşembe, 15:29

Manisa Ticaret Lisesinde yaklaşık 1,5 aydır kaloriferler yanmıyor. Öğrenciler dört dereceyi bulan soğuk havada eğitim görmeye çalışıyor. Okul yönetiminin sorunu elektrikli  ısıtıcılar ile çözmesini yetersiz bulan öğrenciler, sürekli hastalandıkları için dersleri dinleyemediklerini belirtiyor. Yunusemre İlçesinde bulunan Manisa Ticaret Lisesinde ısınma sorunundan kaynaklı öğrenciler ile okul yönetimi arasındaki gerginlik büyüyor.  Yaklaşık 1,5 aydır kaloriferlerin yanmadığı okulda eylem yapan öğrenciler okul yönetiminin bulduğu geçici çözümlerin yetersiz olduğunu söyledi.

YÖNETİMDEN ELEKTRİKLİ ISITICI ÇÖZÜMÜ

Havaların soğumasıyla birlikte sorunun daha da derinleşmesi üzerine okul yönetimi, sınıflara elektrikli ısıtıcı yerleştirerek soruna geçici çözüm getirmeye çalıştı, ancak  öğrenciler, dersliklerin ısınmadığını dile getirdi.  Soğuk dersliklerin öğrencilerin hastalanmasına sebep olduğunu söyleyen bir öğrenci, “Ben neredeyse 20 gündür hastayım. Defalarca hastaneye gitmek zorunda kaldım. Birkaç defa da serum yedim fakat hala iyileşemedim. Benim gibi hastalanan birçok öğrenci var. Bu sorun acilen çözülmeli” diye konuştu.

150 ÖĞRENCİ DURUMU PROTESTO ETTİ

Başka bir öğrenci de sonunda eylem yapmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. “Plansız bir eylem yaptık. Aniden gelişti” diyen mağdur öğrenci, “Yaklaşık 150 civarında öğrenci toplanıp eylem yaptık. Üşümek istemiyoruz. Çoğumuz hastayız. Gün boyunca soğukta ders yapmaya çalışıyoruz. Isınmaya çalışmaktan derslere konsantre olamıyoruz. Sınıflara elektrikli ısıtıcı koydular. Bunlar yetersiz şeyler. Bu ısıtıcılar ısıtmadığı gibi şalterlerin de atmasına sebep oldu. Hem ısınamadık hem de elektriksiz kaldık” dedi.

Manisa Manşet Gazetesi’nin gündeme getirdiği Manisa Ticaret Lisesi’ndeki skandala İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş el koydu.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Yunusemre ilçesindeki Ticaret Meslek Lisesinin ısıtma problemi ile ilgili açıklama yaptı.

Dernekbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada Yunusemre ilçesindeki Ticaret Meslek Lisesinde ısıtma ile ilgili sorun yaşandığını, sorunun giderilmesi için çalışmaların yapıldığını söyledi.

Kalorifer kazanının kısmen arıza yaptığını belirten Dernekbaş, yaşanılan durumda ihmalin söz konusu olmadığı, ani gelişen bir arızadan kaynaklandığını belirtti.

Arıza tespitinin ardından kazan siparişinin verildiğini ifade eden Dernekbaş, “Kalorifer, önceki güne kadar yandı. Bu arada biz kazanın siparişini verdik. Kazanımız yarın itibari ile Manisa’ya ulaşacak ve hafta sonu da montajı yapılacak ve pazartesi ısınma sağlanacak.” diye konuştu. Okuldaki mevcut kazanın ise ilgili firma ile yapılan görüşmeler ile kontrollü olarak sabah 06.30-12.00 saatleri arasında yandığını belirten Dernekbaş, ısınma konusunda çok ciddi bir problemin yaşanmadığını belirterek, “Dün ciddi bir sıkıntı yaşandı. Bununla ilgili olarak arkadaşlarımız sınıflara alınan ısıtıcı ile tedbiri aldı. Sınıfların bir çoğunda öğrencilerimiz atölye ya da işletmelerde olduğu için yaklaşık 5-6 sınıfta ısıtıcı kullanımı ile ısınma sağlandı.” diye konuştu.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir