Manisa’da DynEd Projesi çalıştayı yapıldı

06 Kasım 2016 Pazar, 13:04

Manisa’da 2014-2015 eğitim-öğretim yılında oluşturulup hızla çalışmalarına başlanan “Manisa’da DynEd” projesiyle ilgili Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde çalıştay düzenlendi.
Çalıştaya, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ve projede görevli koordinatör ve ilçe ekipleri katıldı.
Çalıştayda, tanıtım-motivasyon, okullarda DynEd projesi, sınıflarındaki düzenleme ve eksikliklerin tespiti, etkinlik, planlama, işbirliği, yaygınlaştırma konu başlıkları görüşüldü. Sunumlar yapıldı ve alınacak kararların çerçevesi oluşturuldu. Toplantıda, yıl içerisinde programın devamı çeşitlendirilip, daha küçük gruplarla uygulama yapılması ve İngilizce öğrenmedeki farkındalığı yükseltmek amacıyla neler yapılacağı planlanarak İlde yapılan kardeş projelerle de iş birliği kurulması, projenin etkin hale getirilmesinde önemli bir rol oynayacağı vurgulandı.
Çalıştayda konuşan Vali Mustafa Hakan Güvençer, “İngilizcenin artık neredeyse evden dışarıya çıkarken ayakkabı giymek kadar, mutlak bir zaruret olduğu konusunda toplumun bütün katmanları hem fikir. Belki bizim gençliğimiz, çocukluğumuz çağlarında bu ölçüde değildi. Ama şimdi 7’den 70’e hemen hemen herkes ingilizcenin hayatta yol alabilmek için mutlak bir zaruret olduğu fikrinde hepimiz birleşmiş durumdayız. İngilizce eğitiminde Türkiye olarak bir sorun yaşadığımız da tartışmasız bir vakıa. Ortada bir sorun varsa, o sorun doğrudan doğruya bizi, bugünümüzü, geleceğimizi, çocuklarımızı ilgilendiriyorsa ve bu sorunu çözebilmek için de elimizde araçlar var ise; ki o araçlar biziz, eğitim yöneticileri, eğitim kurumları, bütün öğretmenler ve hepsinden de fazla İngilizce öğretmenleri. Bu soruna kayıtsız kalınmayarak böyle bir projenin yürütülmesine adım atılmış olması son derece önemli. Erdoğan Valimiz sağ olsun bir farkındalık ortaya koymuş, harekete geçilmiş, elbette şu anda saygıyla ve şükranla her şeyden önce anılmayı hak ediyor. Bir tetikleyici olarak, bir ateşleyici olarak fonksiyonu asla inkâr edilemez. Ama bu tetikleyicilikten sonra projenin yürütümünde uygulama içerisinde kaydedilmiş başarılarda ve sorunların giderilmesinde asıl sizlerin çok büyük bir payı var. Ellerinize, emeklerinize sağlık. Burada, projeyi sahiplenen, projenin yürütümünden mutlu ve bundan sonra da yürütülmesi konusunda gönüllü bir kitle buldum. Bu projenin başarılı olması öncelikle size bağlı. Yapılabileceklerin çok büyük bir bölümünü sizler yapmak durumundasınız. Biz de Valilik olarak gerekli desteği vereceğiz. “ dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir