İLK DERS AK PARTİLİ VEKİLLERİN KATILIMI İLE BAŞLADI

29 Aralık 2014 Pazartesi, 14:52

Şube Başkanlığını Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk ÖZDAĞ’ ın yaptığı Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi, üyelerine yönelik Osmanlı Türkçesi kursu başlattı. Öğreticiliğini Türkçe Öğretmeni Mustafa Ali ÖZTÜRK’ ün üstlendiği kursun ilk dersi Manisa Milletvekilleri Doç. Dr. Selçuk ÖZDAĞ ve Muzaffer YURTTAŞ’ ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Dersin başında bir açılış konuşması yapan Mustafa Ali ÖZTÜRK: ‘‘Osmanlı Türkçesi (Osmanlıca ya da Lisan-ı Osmani) Osmanlı Devlet ve resmi yazışma dilidir.13-20. Yüzyıllar arasında başta Anadolu olmak üzere, Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü yerlerde yaygın olarak kullanılmış olan Türk yazın dilidir. Osmanlı Türkçesi asırlarca dünyaya hükmeden bir cihan devletinin dünya dillerine hükmettiği, bütün dünyanın evrensel bir dil olarak kabul ettiği ve öğrenmek için sıraya girdiği bir dildir. Öğrenilmesi de zannedildiği gibi zor değildir. İlerleme ve gelişmeye engel değil bilakis atalarımızın asırlar içinde geliştirdiği özgün ve zengin kolaylaştırıcı bir Türkçedir’’ dedi.

Dersin sonunda konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Şube Başkanı Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk ÖZDAĞ” Osmanlı Türkçesi zorunlu ders ve seçmeli ders olsun diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisinde kanun teklifini ilk defa ben vermiştim. Şu an Milli Eğitim Bakanımız ve geçmişte Milli Eğitim Komisyonu Başkanımız olan Sayın Nabi Avcı Beyle ve diğer yetkili arkadaşlarımızla bu konuyu görüşmüştüm. Talim ve Terbiye Kurulu ders koyma yetkisine sahip olduğu için verdiğim teklifi değerlendirerek Sosyal Bilgiler Liselerinde zorunlu ders, diğer liselerde ise seçmeli ders haline getirilerek.2013-2014 eğitim öğretim yılı müfredatına konulmuş oldu. Milletimize, gençliğimize hayırlı olsun. Gençlerimiz artık Fen ve Edebiyat Fakültelerine, Siyasal Bilgiler Fakültelerine ve diğer Fakültelerimize giderken hazırlıklı olarak gidecekler, atalarının dilini öğrenerek gidecekler. “dedi.

Alınan son kararları memnuniyetle karşıladığını belirten ÖZDAĞ: ‘‘Türkiye’nin tamamında tarih ile barışma var. Millet devlet barışması var. Benim de bu çorbada küçük de olsa bir tuzum olduğu için kendimi bahtiyar hissediyorum. Milletimize bir kez daha hayırlı olsun.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir