Vali’nin Gediz Endişesi!

04 Eylül 2014 Perşembe, 17:23

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, “Manisa’ya en son gelen benim. Gördüğüm en büyük nimet Gediz ovası. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Gediz’in kurtuluşunun birlik ve beraberlikten geçtiğini düşünüyorum. Eğer Gediz havzasının bugün kullandığımız mantıkla kullanırsak 20 yıl sonra buradan çekip gitmek zorunda kalırız” dedi.

Haber  MERKEZİ

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Gediz Ovası’nın Manisa ve ülkemiz için büyük önem taşıdığını belirterek Gediz Ovasının korunması için herkese büyük görev düştüğünü söyledi.

Bu yıl ilk kez yapılan Üzüm şenliği kapsamında düzenlenen etkinliklerde Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde kurulan bağ sofrasında konuşan Vali Bektaş, “Planlama yetkisinin tek elde toplandığı yönetim tarzıyla, hep beraber, belediye, idare, vatandaş, sivil toplum, özel sektör bu ovanın üzerine titreyelim, kıymetini bilelim. Bir metrekaresini bile boşa harcamamaya gayret edelim, bu konuda birbirimize destek verelim” dedi.

BİR TANE DAHA YOK

Vali Bektaş şöyle devam etti: “Bu havza çok önemli bir varlık, Manisa Ovası başka hiçbir yerde yok, bir tane. Bir yedeği yok. Aranızda en yeni benim. Dışarıdan yeni gelenler bazı şeyleri daha çok fark ederler. Kalış süresi uzadıkça insan birçok şeyi kanıksıyor artık fark etmemeye başlıyor. Bizim bu en değerli varlığımızı gözümüz gibi korumak zorundayız. Bizim varlık sebebimiz o havzadır. Biz bu ovayı şu anda kullandığımız anlayışla kullanmaya devam edersek, OSB’ler, fabrikalar, petrol istasyonları, tavuk kümesleri, havaalanları, okullar, ticarethaneler yaparız. Sonra bir bakarız ki bu ovada nefes alamaz hale gelmişiz. O zaman burayı da bırakır gideriz. Çözüm bu değil, çözüm her şeyi yerinde yapmak. Fabrikayı her yerde kurabilirsiniz, kümesi her yerde kurabilirsiniz ama üzümü her yerde yetiştiremiyorsunuz. Lütfen tüm Manisa, özellikle Büyükşehir insiyatifine geçmiş bir Manisa ovasında planlama yetkisi tek elden toplanan yönetim tarzıyla, ama hep beraber sizler ve bizler, belediye ve idare, vatandaş, sivil toplum, özel sektör bu ovanın üzerine titreyelim, kıymetini bilelim. Bir metrekaresini bile boşa harcamamaya gayret edelim, bu konuda bir birimize destek verelim”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.