VALİ VATANDAŞLARLA BERABER KİTAP OKUDU

02 Nisan 2014 Çarşamba, 16:29

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kütüphane Haftası kapsamında kitap okumayı teşvik etmek ve kütüphaneye olan ilgiyi artırmak için 2012 yılında başlatılan “Türkiye Okuyor-81 İl Kitap Okuyor” kampanyasının bu yıl üçüncüsü Manisa’da gerçekleşti.
Etkinlikte kitap okumayı teşvik etmek ve kütüphanenin önemine vurgu yapmak için Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, öğrenciler ve halkla birlikte kitap okudu.
Etkinliğin başında öğrenciler Manisa İl Halk Kütüphanesi önünden öllerinde, “Okumak Özgürlüktür, Okumak Hayattır, Okumak Gelişmektir” dövizleri taşıyarak Manolya Meydanı’na kadar yürüdü. Ardından Manolya Meydanı’nda 7’den 70’e herkes düzenlenen etkinlikte kitap okudu. Etkinliğe Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, İl Kültür ve Turuzim Müdürü Erdinç Karaköse, İl Halk Kütüphane Müdürü Ayşin Kibrit, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
“TOPLUM OLARAK KİTAPTAN KOPMAMALIYIZ”
50. Kütüphane Haftası kapsamında gençlerle, Manisa halkıyla birlikte böyle etkinlik içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getiern Vali Savaş, “Bu etkinlikle topluma 365 gün kitapla olmak gereğini hatırlatmadır. Biz maalesef günümüz şartlarında teknolojinin, sana aleminin arttığı bir dönemde kitap okumaktan uzaklaşan bir toplum haline geldik. Bu durum dünyanın her yerinde geçerlidir. Toplum olarak kitaptan kopmamalıyız. Toplum olarak, devlet olarak daha güçlü olmamız için kitap okumanın önemli bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. Bilgiye ulaşmanın tek yolu kitap okumaktan geçiyor” diye konuştu.
“HER GÜN KİTAP OKUMALIYIZ”
Türkiye’de herkesin kitap okumasını istediklerini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, “Sadece okul dönemlerinde değil, hayat bolu öğrenme anlayışıyla kitap okumalıyız. Her öğrenilen süreç yeni bir hayatın anlamını kazanmak, gelişmektir. Bundan dolayı herkesin yaşamı boyunca kitap okumasını bekliyoruz. Haydi, Manisa okuyalım. Bu etkinlik ‘Türkiye okuyor’ sloganıyla Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleşiyor. Sadece bugün değil her gün kitap okumalıyız” dedi.
“KİTAP OKUMAK DÜNYANIN EN UCUZ ARACI”
Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, burada bir saatlik kitap okumakla farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, halkın her zaman kitapla iç içe olmalarını beklediklerini vurguladı. Kitap okumanın dünyanın en ucuz, en zevkli olduğunu kaydeden Altınsoy, ailelerin evlerde kitap okuma saatlerini oluşturmalarının önemli olacağını dile getirdi. İl Halk Kütüphane Müdürü Ayşin Kibrit ise kitaba ve kütüphaneye olan ilgiyi artırmak için Türkiye genelinde böyle bir etkinliğin gerçekleştiğini ifade ederek, etkinlikte her yaştan insanın katıldığını belirtti. Ayşin Kibrit, 2012 yılında ilki gerçekleşen etkinliğin bu yıl üçüncüsü düzenlediklerini belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.