SOMA’DA TARİHİ EVLERE RESTORASYON MÜJDESİ

08 Mayıs 2014 Perşembe, 18:10

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Tarihi Darkale Köyü’nde yenileme projesi kapsamında 5 evin restorasyonuna başlandığını açıkladı.
Konu hakkında bilgi veren Ergene, Darkale’de bulunan tarihi 20 evin restorasyonu için İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne başvurduklarını, 5 ev için proje yardım parası çıktığını belirterek, 2 ev için ihaleye çıkacaklarını söyledi. Darkale’de evlerin restorasyonunun ardından kültür amaçlı kullanılacağını ifade eden Ergene, “Darkalemiz kültür merkezlerimizden biri. Hem tarihi dokusu hem de fiziki görünüşü ile çok güzel bir alanımız. Buranın turistlere ev sahipliği yapması ve canlanması için Soma Belediyesi olarak elimizden gelen desteği veriyoruz” diye konuştu.
Soma Belediyesi’nin Karamanlı Mahallesi’ndeki Kemahlı evinin de restoresine en kısa zamanda başlanacağını kaydeden Ergene, “Çarşı camiinin üst kısmında bulunan ev sahibinin mirasçıları olmadığı için hazineye kalmıştı. Evin restorasyonu için Soma Belediyesi olarak çalışmalara başladık. İlk olarak İl Özel İdare’den restorasyon için 400 bin lira para gönderildi. Burada ufak tefek poürüzler nedeniyle restorasyona başlanılamadı. Hazine ile tahsis konusunda yaşanan bu pürüzlerin giderilmesi sonrasında restorasyon ihalesine çıkılarak güzel bir konuma getireceğiz” dedi.
VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ GELİYOR
Öte yandan son günlerde yerel gazetelerin Soma’daki tarihi mekanlar konusunda herhangi bir adım atılmaması konusunu sık sık gündeme getirmesi nedeniyle konuşan Başkan Ergene, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Cuma günü bir program için Soma’ya geleceğini restorasyonlar konusunda detaylı bilgiler alınacağını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.