RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HASTANESİ RESTORE EDİLDİ

10 Mayıs 2014 Cumartesi, 15:38

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin tarihi binası, 5 yıl süren restorasyon çalışması sonrası tekrar hizmete açıldı. 2 milyon liraya mal olduğu açıklanan restorasyon ile hastanenin kapasitesinin arttığı ve randevuların 1 ayın altına düştüğü dile getirildi.

Ülkenin ilk ruh sağlığı hastaneleri arasında yer alan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin tarihi binası, restorasyonla yeniden hayat buldu. 1915 yılında yapımına başlanan ve 1926 yılında açılan bina 83 yıl boyunca hastalara hizmet verdi. Zamanla kullanılamaz hale gelen tarihi binanın 2009 yılında restorasyon ve güçlendirme çalışmalarına başlandı. Bu süreçte bahçeye kurulan 8 prefabrik yapıda hastalar, tedavi gördü. 5 yıl süren restorasyon çalışması sonucu bina tekrar nizmete açıldı.

2 MİLYONA MAL OLDU

40 dönümlük arazi üzerinde kurulan binanın hizmete girdiğini duyuran Başhekim Ahmet Ayer, “88 yıl boyunca aralıksız hizmet veren ilk binamız hastanemizin temel taşıdır. Tarihi özellikleri, mimarı yapısı, cumhuriyet dönemi eseri olması ve Osmanlı döneminden izler taşıması nedeniyle sentez bir eserdir. Bu yapıyı 2009 yılına kadar psikiyatrik hastaların tedavisinde kullandık. 3 katlı bu binanın 2009 yılında başlayan restorasyonu yaklaşık 2 milyona mal oldu” dedi.

RANDEVU SÜRESİ KISALDI

Bina sıkıntısı yaşanmasından dolayı hastalara verilen randevu sürelerinin uzadığını, restorasyon ile randevu süresinin 1 ayın altına düştüğünü söyleyen Başhekim Ayer, “Büyükşehirlerde insanların yalnızlaşması çağımızda psikiyatrik hastalıklar sadece erişkinlerde değil gençlerde, yaşlılarda ve çocuklarda artış göstermeye başladı. Bizde hastaların çoğalması ile birlikte hizmetlerimizi iyileştirmek için bu binayı hizmete soktuk” diye konuştu.

AKILLI BİNA

Binanın son teknoloji ile donatıldığını vurgulayan Başhekim Ayer, “Bundan sonra yüzyıllar boyunca hizmet verecek binamıza yeniden kimlik kazandırdık. Doğal yapısını özelliklerini bozmadan modernizasyonla akıllı bina haline getirdik. Bilgisayar, telefon sistemleri, güvenlik sistemleri son teknolojik imkanlarla binayı donattık. Tarihi bir binada bunu yapmak çok zordu” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir