RECEP VARLIAKMAN MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR

01 Nisan 2014 Salı, 18:59

Manisa Türk Eğitim- Sen şube başkanı Recep Varlıakman, Yüksek öğretime Geçiş Sınavı’ı değerlendirdi. Varlıakman Sınav sorularının kamuoyuyla paylaşılmamasına tepki gösterdi. ÖSYM, soruları yayınlamak yerine saklamayı tercih etmiştir diyen Varlıakman, yaptığı eleştiride ‘minareyi çalan kılıfını hazırlar’ ifadesini kullandı.

 

 

Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Manisa Türk Eğitim- Sen Şube Başkanı Recep Varlıakman, ÖSYM’nin sınav sorularını paylaşmamasına tepki gösterdi. Sorulardan kaynaklanan hataları değerlendirme fırsatı bulamadıklarını söyleyen Varkıakman, yaptığı konuşmasında ‘minareyi çalan kılıfını hazırlar’ yakıştırması yaptı. ÖSYM Başkanının sınavlarda sorulan soruları kamuoyuyla açıklaması gerekirken açıklamadığını belirten Varlıakman, “Eğer sorular açıklanmış olsaydı, öğrencilerin eksik veya hatalı sorular için hukuki yollara başvurma imkanı olurdu. Ne yazık ki ÖSYM yayımlamaktansa, saklamayı tercih etti. Böyle bir işlem başlattı. Tabi bu işlemi başlatırken de minareyi çalan kılıfını hazırlar noktasından hareketle, niçin açıklanmadı diye sorulduğunda gelecek yıllar itibariyle bir soru bankası oluşturmak istediklerini ve bu soruları da zaman içerisinde bir şekilde kullanacaklarını ifade etmişlerdi. 4 ana ders grubundan 160 sorudan sadece yüzde 20’si paylaşıldı. Bundan dolayı öğrencilerin hangi soruların doğru olduğunu, hangilerinin yanlış olduğunu görme, ne yaptıklarını bilme şanslarını ve haklarını da ellerinden almışlardır” dedi.

Soruların paylaşılmamasının nedenini diğer yıllarda soru bankası olarak kullanılmak üzere saklanması olduğunu söyleyen Varlıakman, Öğrencilerin haklarının gasp edildiğini savunarak yetkililere seslendi. Laik, demokratik bir ülke olan Türkiye’de öğrencilerin soruları görme ve gördükten sonra haklarının bulunduğunu kaydeden Varlıakman, “ÖSYM’nin böyle bir hakkı geçersiz kılmak gibi bir durumu söz konusu olamaz. İnsanların kafasında soru işareti oluşturamazsınız. Soru işaretleri oluşturulursa ciddi anlamda dedikodular üretilmeye başlanır. Böyle olunca insanların kafalarında soru işaretleri oluşur.  Bunları gidermenin yolu, kamuoyuyla soruları paylaşmaktır. Bu bir zorunluluktur, bir haktır. ÖSYM soru hazırlama konusunda sıkıntı yaşıyorsa, bu onların işi bilmemelerinden kaynaklanıyor. İşi bilmiyorsanız bırakın gidin. Bu memlekette sadece siz yoksunuz. Sizin dışında bu işleri yapabilecek o kadar insan var ki, bunları saysanız milyonları bulur. Bırakıp gidin ki gelecek olanlar sorularını adam gibi sorsun, sorulmuş olan soruları da kamuoyunu açıklarlar. Bunları kınıyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir