MASKİ RESMEN KURULDU

02 Mayıs 2014 Cuma, 19:12

MANİSA’nın büyükşehir olmasıyla birlikte daire başkanlıkları ve kurulum işlemleri sürerken, Manisa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü kuruldu. Genel Müdürlüğün bütçesi, 147 milyon TL olarak belirlendi.
MASKİ Genel Müdürlüğü kurulmasıyla ilgili Kültür Merkezi Belediye Meclis Salonu’nda MASKİ Genel Kurulu düzenlendi. Toplantının ilk maddesinde MASKİ kadro cetvelleri teklifi görüşüldü. Teklif, oybirliğiyle kabul edildi. Ardından idarenin kuruluş, görev, yetki ve yönetimine ilişkin yönetmeliği teklifi de oybirliğiyle kabul edildi. Ayrıca idarenin yönetim kurulu çalışma yönetmeliği de oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin 4’üncü maddesinde MASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2014 mali yılı bütçe tasarısı teklifi görüşüldü. MASKİ’nin 9 aylık 2014 mali yılı bütçesi 147 milyon TL olarak belirlendi. Gelen soru üzerine mahalle statüsüne dönen belde ve köylerin elektrik borçları ile ilgili yapılandırma sürecinin devam ettiğini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Belde ve köylerin elektrik borçları ile ilgili süre sıkıntısı yok. Borçlar yapılandırılacak” dedi.

Mevcut tarifeler aynen devam edecek

Gündemin 5’inci maddesinde, yeni tarifeler yönetmeliği hazırlanıncaya kadar mevcut merkez ve ilçe belediyelerince uygulanan su ve kanalizasyon tarifelerinin devam ettirilmesi teklifi de görüşüldü. Madde üzerine söz alan MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, MASKİ Genel Müdürlüğü’nün oluşumunu tamamlayabileceği Kasım ayına kadar mevcut sistemde devam edilmesinin uygun olacağı yönünde görüş bildirdi. Madde, oybirliğiyle kabul edildi.

Atık su arıtma tesisi projesinde Bakanlık’tan haber bekliyoruz

Toplantıda geçtiğimiz dönem projesi hazırlanan atık su arıtma tesisi ile ilgili bilgi de veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Öncelikle arıtma tesisinin yapılması konusunu biliyorsunuz Haziran ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ziyaretimizde bakanlık bünyesinde yapılacaktı. Ancak bakanlığın bütçesinde projemiz yer almadı. Temmuz ayında ek bütçeye alınıp alınamayacağı konusunda görüşme yapılacak. Eğer ek planlamaya koyulmayacaksa, projemizi geri çekip, bunu kendi imkanlarımızla yapalım düşüncesini ilgili müsteşarımıza ilettim. Bakanlık’tan çıkacak kararı bekliyorum. Eğer ek bütçeye alınırsa bizim kredi başvurusu yapmamıza gerek kalmayacak. Onay çıkmazsa daha yüksek maliyetin Manisa halkına ve belediyeye çıkması söz konusu” dedi. Arıtma tesisi için İller Bankası’ndan kredi ve Çevre Bakanlığı’ndan hibe kredi alınması konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesi maddesi üzerinde kısa bir açıklama yapan Başkan Ergün, “Tüm arıtma tesisi işleri artık Büyükşehir bünyesinde yapılacak. Projeler bize intikal ettiği anda MASKİ kapsamında yapacağız” dedi. Açıklamanın ardından madde, oybirliğiyle kabul edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.