MANİSA’DA NEVRUZ KUTLANDI

21 Mart 2014 Cuma, 17:06

Nevruz ve Mesir Macunu karma töreni Manisa’da birlikte kutlandı. Cumhuriyet Meydanında nevruz ateşinin üzerinden atlayan Manisalılar daha sonra kortej eşliğinde yürüyerek tarihi Sultan Camisi Bimarhanesinde Mesir Macununu 474’üncü kez dualar eşliğinde kardı.
Nevruz için Manisa Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Manisa Milletvekili ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi, MHP Milletvekili Erkan Akçay, CHP Manisa Büyükşehir Belediye başkan adayı Özgür Özel, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ve çok sayıda davetli katıldı.
Çelenk sunmanın ardından yapılan protokol konuşmalarıyla devam eden programda Manisa Belediyesi Halk Oyunları topluluğu, Azerbaycan Xırdalan Musiki Mektebi Halk Oyunları gösterileri, Manisa Çerkez Kültür Derneği Kafkas Ekibi gösterisinin ardından boyanmış nevruz yumurtası dağıtıldı. Manisa Büyükşehir Belediye başkan adaylarının birbirleriyle yumurta tokuşturması ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yakılan nevruz ateşinin üzerinden protokol üyeleri sırasıyla atladıktan sonra temsili demir dövme yapıldı. Manisa Belediye Başkanı ve MHP Manisa Büyükşehir Belediye başkan adayı Cengiz Ergün, AK Parti Manisa Milletvekili ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi ve CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özgür Özel nevruz ateşinden atladıktan sonra birlikte el ele poz verdi.
Fidan dağıtımı ile sona eren Nevruz Bayramı etkinliklerinin ardından Mesir Macunu karma töreni için Cumhuriyet Meydanı’ndan tarihi Sultan Camii Bimarhanesine kadar kortej yürüşü yapıldı.
474 yıldır süregelen bir gelenek olan Mesir Macunu Festivalinin kortej yürüyüşüne Manisalılar büyük ilgi gösterdi. Özellikle Şehzade Mustafa, Kanuni Sultan Süleyman, Hafsa Sultan, Merkez Efendi ve Hürrem Sultan büyük ilgi gördü. Kortej yürüyüşü Sultan Camisi Bimarhanesinde tamamlandı.
Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ın konuşmalarının ardından Manisa Müftüsü Sinan Cihan’ın yaptırdığı dua sonrası 41 çeşit baharat sırasıyla temsili olarak kazana dökülerek karıştırıldı.
474’üncü Uluslararası Mesir Macunu Festivali bu yıl yerel seçimler nedeniyle 21-27 Nisan tarihleri arasında kutlanacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.