MANİSA’DA ESNAFA 357 MİLYON TL KREDİ DAĞITILDI

06 Nisan 2014 Pazar, 16:18

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği’nin Seçimli Olağan Genel Kurulu,  Saruhan Otel’de yapıldı. Yeniden başkanlığa seçilen Recep Çınar, geçen 1 yıl içinde Manisa genelinde 375 milyon TL kredi dağıttıklarını açıkladı.

Divan Başkanlığını Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli’nin yaptığı genel kurula Manisa’nın tüm ilçelerinden gelen 20 kooperatif başkanı ve yöneticileri ile Halk Bankası Şube Müdürü Hüseyin Unan ve Ticaret İl Müdürü Salim Çelik katıldı.

Kongrede bilanço ve kesin gelir-gider raporları Birlik Müdürü Hasan Ak tarafında okundu.

İl bazında Birlik bünyesindeki 20 kooperatif tarafından 375 Milyon TL Kredi dağıtıldığı açıklandı. 2013 yılına ait 2.180.000. TL’lik bilanço ile 1.324.000. TL’lik kesin bütçe ve 1.000.000 TL’lik 2014 yılı tahmini bütçe oylanarak kabul edildi.

ÇINAR’DAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Üyelere teşekkür konuşması yapan Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Recep Çınar, 30 Mart Yerel Seçimlerinin, ülkemiz ve Manisa için hayırlı olmasını diledi.

Hükümetin Esnaf ve Sanatkara büyük destek verdiğini hatırlatan Çınar, bu desteklemelerin devam etmesini istedi.      Faizlerin piyasada kısmen yükseldiğine dikkat çeken Çınar,  Halk Bankası cari faizinin değişmediğini, Hazine desteğinin % 50 olarak devam ettiğini söyledi. 1 Mayıs 2013 tarihinden beri bir yıl vadeli kredilerde faizlerin % 4, beş yıla kadar vadeli kredilerde ise % 5 olarak devam ettiğini ifade eden Çınar,  bunun sevindirici olduğunu vurguladı. Çınar, plasman limit ve ihtiyaçlarının karşılandığının altını çizdi.

ZAMANINDA ÖDEME ŞART

Kooperatifler tarafından Halk Bankası Genel Müdürlüğünce belirlenen kriterlere göre 125 Bin TL’ye kadar kredi verebildiğini dile getiren Çınar, bu rakamın esnaf ve sanatkar açısından yeterli olduğunu söyledi.  Çınar herkesin ihtiyacı kadar kredi alması gerektiğini belirterek, ödemelerin zamanında yapılmasının esnaf açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

BAŞBAKAN’DAN JEST

21 Mart 2014 Tarihinde Ankara ATO salonunda yapılan toplantıda, Başbakan Erdoğan’ın tarafından limitlerin 75-150 Bin TL aralığına getirildiğine işaret eden Çınar, “Sayın Başbakanımız kesintilerin de % 1 oranında aşağıya çekildiğini açıklamıştı.  Erdoğan, olağanüstü gelişmeler olmadıkça faizlerin yükselmeyeceği müjdesini vermiştir. Bu durum teşkilatta sevinçle karşılanmıştır.” diye konuştu.

İLÇELERE HALK BANKASI

Başkan Çınar, Halk Bankası bulunmayan Manisa İlçelerinde acilen şubelerin açılmasını ve Manisa’ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğü’nün kazandırılmasını istedi.

ÇINAR YENİDEN…

Toplantıda, yönetim, denetim ve faaliyet raporları ibra edildi.   Ardından yönetim ve denetim kurulları ile Merkez Birliği temsilcilerinin seçimi gerçekleştirildi.  5 dönemdir Birlik Başkanlığını yürüten Recep Çınar’ın başkanlığında ilçelerden tek liste oluşan yönetim kurulu listesi ve denetim kurulu listesi ile birlikte Merkez Birliği Temsilcileri listesi ayrı ayrı kabul edilerek yeni dönem için seçildiler.

YÖMETİM KURULU: Recep Çınar, H.Gündüz Karaoğlan, Sami Yıldıran, Halil Aşık, Ali Ayan, V.Fahri Bilgiç, Ahmet Ataş, Hasan Genli, Nail Aydeniz.

DENETİM KURULU: Sadık Özkuyumcu, Zeki Mercan, Sait Başbelen

MERKEZ BİRLİĞİ TEMSİLCİLERİ: Recep Çınar,   H.Gündüz Karaoğlan, Sami Yıldıran

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.