MADENCİLER, KÜÇÜKGENCAY İLE “DEVAM” DEDİ

11 Mayıs 2014 Pazar, 18:28

EGE Bölgesi Maden İşçileri Sendikası’nın üç adayla gidilen 10’uncu olağan genel kurulunda Tamer Küçükgencay, 142 oy alarak üçüncü kez başkanlığa seçildi.

Ege Bölgesi Maden İşçileri Sendikası 10’uncu olağan Genel Kurulu, sendikanın konferans salonunda yapıldı. Kongrede, mevcut başkan Tamer Küçükgencay’a Burhan Altun ve Metin Karakaya rakip oldu. 161 delegeden 159’u sandık başına gitti. Oylardan 142’sini alan Tamer Küçükgencay, güven tazeleyip, üçüncü kez başkanlık koltuğuna oturdu. Rakipleri, Burhan Altun 5, Metin Karakaya ise 1 oy aldı. 11 oy ise geçersiz sayıldı. Küçükgencay başkanlığındaki yeni yönetim kurulu, Recep Satır, Yasin karatay, Kıyas Çalı, Zekeriya Aydın’dan oluştu.

Küçükgencay kendisini destek veren delegelere teşekkür edip, “Kamu açık ocaklarının özelleştirilmesine de karşı çıktık. Özel sektör çalışanlarının sorunlarında da yanlarında olduk. Ülkemizde 100 binin üzerinde maden işçisi var. Sendika olarak örgütlülüğümüz bu sayının çok altında. Yani 10 binlerce maden işçisi sendikal haklardan yoksun çalışmaya devam ediyor. Hiçbir güvenceleri yok. Soma’da siz özel sektör maden işçileri şanslısınız. Çünkü, sendikalısınız. Bunun en yakın örneği, İmbat ve Soma Kömürleri’nde sizler adına yaptığımız toplu iş sözleşmesidir. Ücretlerinizdeki artış ve alınan diğer haklar bunun bir göstergesidir. Firmalarımız kurumsal olma yolunda ilerliyorlar. Dün olduğu gibi, bugünde yanlarında olmaya devam edeceğiz. Soma’da, sendika çatısı altında, kamusuyla özel sektörüyle biz biriz, birlikteyiz. Birlikte hareket etmeye mecburuz. Kamunun denge unsuru olduğunu unutmamalıyız. Burada 10 binler tek şube çatısı altında. Bunu, biz yönetimdekiler sağladık. Başka bir şube kurulmasına izin vermedik. Sorunların çözümünde, güçlü kalmak için tek şubeyi savunduk” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.