KULA JEOPARKI’NA DESTEK

06 Mayıs 2014 Salı, 16:28

TÜRKİYE’nin ilk ve tek tescilli Avrupa ve UNESCO jeoparkı olan Kula Jeoparkı, Zafer Kalkınma Ajansı’ndan aldığı 750 bin TL hibe desteği ile Türkiye’nin turizm potansiyeline katkı sağlayacak.

Kula Jeoparkı’nı Zafer Kalkınma Ajansı’ndan aldıkları destekle kırsal kalkınma alanında daha ileriye taşıyacaklarını ifade eden MHP’li Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak adına jeoparka önem verdiklerini belirtti. Başkan Tosun, 750 bin TL’lik hibe ile Kula’ya tarihindeki en yüksek bütçeli hibe desteğini kazandırdıklarını vurguladı. Kula Belediyesi’nin katkıları ve altyapı eksikliklerinin giderilmesiyle bir açık hava müzesine dönüşecek Kula Jeoparkı’nın Kula’nın tamamında sosyo-ekonomik kalkınmanın temeli olacağını ifade eden Tosun, “Jeopark yalnızca volkan, mağara, lav ve taştan ibaret değil. Keçecilik, demircilik, bakırcılık gibi el sanatları ve Kula’nın kimliğiyle özdeşleşmiş pek çok değeri içerisinde barındırıyor. Turistler, Kula’da yer alan ve tarihi antik dönemlere dek uzanan Emir Hamamları’nı ziyaret ederek sağlık turizmden faydalanıyor” dedi.

ZAFER KALKINMA AJANSI’NDAN YÜZDE 60 DESTEK SAĞLANDI

Zafer Kalkınma Ajansı’na verilen Kula Jeoparkı’nı Keşfet projesi kapsamında yapılacak olan alt yapı çalışmaları hakkında bilgi veren Kula Jeoparkı’nı Keşfet Projesi Koordinatörü Sait Bozer, yüzde 60 destek sağlandığını söyleyerek “Kula Volkanik Jeoparkı’nı Keşfet Projesi, Kula’nın ve Manisa’nın prestij projesi olabilecek nitelikte bir projedir. 750 bin TL’lik yatırımın tamamı jeopark alanlarının alt yapısının hazırlanmasında kullanılacak. 18 ay sürecek olan proje kapsamında 5 muhite toplam 12 bin 350 metre uzunluğunda yürüyüş patikası, bisiklet parkuru, ziyaretçilerin topluca güvenli bir biçimde toplanabilecekleri ve fotoğraf çektirebilecekleri 15-20 metrekare alana sahip 5 korkuluklu seyir terası, manzara değeri yüksek 9 noktaya yeşil çatılı kamelya, yürüyüş rotasında 18 noktaya özel tasarım yönlendirme tabelası, yürüyüş parkurunda turizm değeri yüksek 12 noktaya bilgilendirme paneli hazırlanacak. Çakırca Köyü eski okulu Jeopark Evi’ne dönüştürülecek. Kula Divlit ve Sandal Divlit yürüyüş rotolarına prefabrik tuvaletler yapılacak. Bu projenin Kula’ya hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.