DEVLET TİYATROSU MAHKUMLAR İÇİN OYNADI

13 Nisan 2014 Pazar, 17:24

İSTANBUL Devlet Tiyatrosu ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Son Kuşlar İnsanlar Masallar Bir de Türküler’ adlı tiyatro oyunu, Salihli C Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nde sahnelendi.

Oyun öncesi açıklama yapan Devlet Tiyatrosu Sanatçısı, ünlü oyuncu Turgay Tanülkü, “Bu turneye İzmir Buca Cezaevi’nden start vermiştik. Bir süre önce Manisa’da, ardından Alaşehir’de bugün de sizlerin karşısındayız. Bundan sonra da Anadolu turnesine başlayacağız. Türkiye genelinde 223 cezaevinde 160 binden fazla mahkum arkadaşımıza ulaşmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Mahkumlara her şeyden önce bir hükümlü gözüyle değil, devletin kendilerine bir emaneti olarak baktıklarını söyleyen Salihli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Birbirimizle empati kurmamız çok önemli. Bunu yaparsak hayatı daha da kolaylaştırabiliriz. Yaşamı kendimize zorlaştıran aslında yine bizleriz. Burada bulunduğunuz süre içerisinde sizlerin dertlerini dinlemek daha hoş vakit geçirebilmenizi sağlamak adına bu tür organizasyonlar devam edecektir. Sizler için Mayıs ayı içerisinde yine burada Türkü ve şiir şöleni düzenleyeceğiz. Sizler bize Allah’ın, devletin emanetisiniz” dedi.

Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Metin Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Taş, İlçe Müftüsü Nurullah Sadıç, Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek’in yanı sıra savcılar ve davetliler ile birlikte oyunu izleyen mahkumlar, keyifli saatler geçirdi.

Gecede cezaevinde en çok kitap okuyan mahkum Ali Işık’a Cezaevleri İzleme Kurulu Başkanı Uğur Baykın, çeşitli hediyeler verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir