YARALI ŞAHİNE ESNAF ŞEFKATİ

24 Aralık 2013 Salı, 16:24

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, kanadından saçmayla vurulan kızıl şahini bulan vatandaşlar, 4 gün baktıkları şahini Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa Şube Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

Turgutlulu esnaf Mehmet Nuri Arıç, geçen günlerde Turgutlu ovası Sabancı mevkiinde kanadından saçmayla vurulmuş bir şahin buldu. Yaralı hayvanı iş yerine getiren Arıç, burada çalışan Sertaç Yurttaş ile birlikte 4 gün boyunca doğada ender bulunduğu söylenen kızıl şahine baktı. Yaralı kanadının tedavisini veteriner hekime yaptıran Arıç, daha sonra olayı Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa Şube Müdürlüğüne bildirdi.

Dört gün boyunca baktıkları ve Dost ismini koydukları şahine çok alıştıklarını ifade eden Mehmet Nuri Arıç; şöyle konuştu: “Şahini araziden eve dönerken buldum. Çok kötü durumdaydı. Kanadı neredeyse kırılmıştı. Alıp işyerime getirdim, burada çalışan arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiğince bakmaya çalıştık. Eğer iyileştiğinden emin olsaydık doğaya salmayı düşünüyorduk. Ancak durumu bize çok sağlıklı gelmedi ve biz olayı yetkililere bildirdik.” Ardıç, şahini yetkililere teslim ederken duygulandı.
Şahini vatandaşlardan teslim alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa Şube Müdürlüğü yetkilisi ise, şahinin doğada ender bulunan kızıl şahin cinsi olduğunu söyleyerek, duyarlılığından dolayı esnafa teşekkür etti.
Doğa Koruma ve Milli Parklar İzmir Şube Müdürlüğüne götürülen şahinin oradaki tedavisinin ardından doğal yaşamına bırakılacağı bildirildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir