MANİSA’DA ‘SESSİZLERİN CİNAYETİ’ DAVASINDA BİR ANNENİN FERYADI!

01 Nisan 2016 Cuma, 11:04

Manisa’nın  Akhisar ilçesinde, işitme-konuşma engelli Emine Girginer’i öldürdükten sonra yaktığı iddiasıyla tutuklanan sağır ve dilsiz anne ile kızının yargılanmasına devam edildi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına tarafların avukatları, öldürülen Emine Girginer’in annesi Leyla Girginer salonda, sanıklar Saadet Kocabay ve kızı Selda Kocabay ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

İşaret dilini bilen tercüman aracılığıyla ifade veren sanıklar, duruşmalarda SEGBİS ile değil salonda ifade vermek istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti duruşmayı, sanık vekillerinin savunma süresi, sanıkların duruşma salonuna getirilmesi talebi ve müşteki vekilinin savcılık mütalaasına itiraz süresi istemesi nedeniyle erteledi.

Müşteki vekili avukat Serpil Üner, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, savcılık mütalaasına itiraz edeceklerini belirtti.

İşlenen cinayetin normal olmadığını ifade eden Üner, “Geçen celsede sanıkların ifadeleri alınmıştı. Savcılık makamı da esas hakkında mütalaasını vermişti. Ancak bu mütalaada maktulün kendini beden ve ruh sağlığı açısından savunamayacak durumda olduğunun rapor edilmesine rağmen bu özellik gözardı edilmiştir. Sıradan bir cinayet gibi değerlendirdi. Biz buna mütalaaya kesinlikle katılmıyoruz. Maddi gerçek ne ise onun ortaya çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Emine Girginer’in annesi Leyla Girginer ise sanıkların ömür boyu hapis ile cezalandırılmasını isteyerek, “Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza yalvarıyorum. Böyle kişiler en ağır ceza ile cezalandırılsın, idam istemiyorum ama ömür boyu hapis yatsınlar. Devletin ekmeğiyle beslenmesinler. En ağır işlerde çalıştırılsınlar.” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir