MANİSA POLİSİNDEN DEV OPERASYON!

28 Ağustos 2015 Cuma, 16:17

MANİSA’da polisin düzenlediği operasyonda Roma, Helenistik ve İslami Dönem’e ait toplam 1189 parça tarihi eser ile yakalanan 3 kişi gözaltına alındı.

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, savcılığın koordinesinde, tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen kişileri 2 ay süreyle teknik ve fiziki takibe aldı. Takip sonucunda şüphelilerin ellerindeki tarihi eserleri 300 bin dolara satmaya çalıştıkları belirlendi. Takibi sürdüren polis, İzmir’in Dikili ilçesinden gelen şüphelilerin içinde bulunduğu otomobili, Manisa girişinde durdurdu. V.S., H.A. ve H.İ.S.’yi gözaltına aldı. Otomobilde yapılan aramalarda Roma, Helenistik ve İslami Dönem’e ait olduğu belirlenen 1189 parça tarihi eser ele geçirildi. Bir çanta içinde ele geçirilen eserler arasında, değişik ebatlarda ve şekillerde, beyaz renkli 44 taş eser, haç şeklinde üzerinde çeşitli figür ve desenlerin bulunduğu 37 madeni eser, 189 adet üzerlerinde çeşitli yazı, resim, insan hayvan, simge ve figürlerin bulunduğu metal ve madeni eserler, üzerlerinde çeşitli yazı, resim, insan, simge ve figürlerin bulunduğu 732 parça metal ve madeni eser (sikke ve geçmiş dönemlere ait paralar), ok ucu şeklindeki 57 madeni eserler, sivri uçlu çivi cımbız ve iğne görünümlü 49 metal eser, bazıları kırık olan yüzük, bilezik şeklindeki 71 madeni eserler, çeşitli boyutlarda insan ve hayvan figürlü 10 madeni heykelcik bulunduğu belirtildi. 3 şüpheli polisteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede serbest kaldı.

Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, tarihi eser kaçakçılığı ile mücadelede vatandaşlardan bu tür kişileri kendilerine ihbar etmelerini istedi.

MANISA'DA POLISIN DUZENLEDIGI OPERASYONDA ROMA, HELENISTIK VE ISLAMI DONEM'E AIT TOPLAM 1189 PARCA TARIHI ESER ILE YAKALANAN 3 KISI GOZALTINA ALINDI. (FOTO: MEHMED HAKKI OZBAYIR / MANISA, DHA)

MANISA'DA POLISIN DUZENLEDIGI OPERASYONDA ROMA, HELENISTIK VE ISLAMI DONEM'E AIT TOPLAM 1189 PARCA TARIHI ESER ILE YAKALANAN 3 KISI GOZALTINA ALINDI. (FOTO: MEHMED HAKKI OZBAYIR / MANISA, DHA)

MANISA'DA POLISIN DUZENLEDIGI OPERASYONDA ROMA, HELENISTIK VE ISLAMI DONEM'E AIT TOPLAM 1189 PARCA TARIHI ESER ILE YAKALANAN 3 KISI GOZALTINA ALINDI.MANISA IL EMNIYET MUDURU TAYFUR ERDAL CEREN (SAGDA) TARIHI ESER KACAKCILIGI YAPANLARA GOZ ACTIRMAYACAKLARINI SOYLEDI. (FOTO: MEHMED HAKKI OZBAYIR / MANISA, DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir