LİLİA MÜSLÜMAN OLARAK LEYLA İSMİNİ ALDI

30 Aralık 2013 Pazartesi, 19:06

Manisa’da yaşamaya karar veren Ukrayna asıllı Lilia Yarova Müslüman olduktan sonra Leyla ismini aldı. Tuncay Bostancı ile evlenmeden önce Müslüman olan Lilia Yarova’ya Müftü Sinan Cihan tarafından Kur’an-ı Kerim ve İslam İlmihali hediye edildi. Manisa Müftülüğüne yaptığı başvurudan sonra şahitler huzurunda kelime-i şahadet getiren Lilia Yarova, ihtida belgesini aldı. Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan da Müslüman olmak isteyen vatandaşların başvurularını nasıl yaptıkları hakkında bilgi verdi.
Cihan, başka bir dinden olan bir vatandaşın kendi arzu ve isteğiyle hiçbir baskı altında kalmadan Müslüman olmak istediği şeklindeki dilekçesiyle müracaat ettiğinde resmi prosedürün tamamlanması için gerekli belgeleri kendilerinden istediklerini ve bir tarih verdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Şahitlik ve tercümanlık yapacak arkadaşlarla beraber bize gelmelerini söyleriz. Prosedürü tamamladıktan sonra da yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetler okuyarak ve kelime-i şahadet getirerek Müslüman olmasına rehberlik yapmış oluruz. Bu bizi bir Müslüman olarak mutlu ediyor. Bütün bunların geçerliliği hiçbir baskı olmayacaktır, zorlama olmayacaktır, bu işin geçerliliği için kendi iradesine bağlı kendi istek ve arzusuyla müracaat etmesiyle olur. Biz bu gün Ukraynalı bir kardeşimizin İslam dinine girmiş olmasından duyduğumuz memnuniyeti dile getiriyoruz. İyi bir Müslüman iyi bir insan olarak yaşamını devam ettirmesini temenni ediyoruz.”
Oldukça heyecanlı görünen ve Leyla adını alan Yarova da, duygularını şöyle ifade etti: “Müslüman olmaktan çok mutluyum. Gelecekte bir Müslüman gibi yaşamaya devam edeceğim. Bu gün benim için mutlu bir gün. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”
Tuncay Bostancı arkadaşı Yarova’ya Müslümanlığı anlattığını ifade ederek şunları söyledi: “Dilim döndüğünce kendisine bizim dinimizi örf ve adetlerimizi anlattım ve kendisine Müslüman olmak ister misin diye teklifte bulundum. Kendisi de kabul etti. Çok fazla bilmiyor ama inşallah öğrenecek. Bildikleri şuan bizlerin bildiklerinden az değil. İnşallah ileriki zamanlarda hep beraber çevremizin de yardımıyla öğrenecek. İnşallah iyi bir Müslüman olarak yaşar ve bizim yüzümüzün akı olur. Teklifim ettim İnşallah eşim olacak”
Müslüman olmasının ardından Leyla Yarova, Tuncay Bostancı’nın annesi Aslıyan Bostancı’nın elini öptü. Aslıyan Bostancı da duydukları mutluluğu dile getirerek şöyle konuştu: “Müslümanlık çok güzel, kızımız da çok güzel. Geçinecek olan onlar inşallah her şey çok güzel olur.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.