KÖPEKLER SÜRÜLERE DADANDI

14 Ocak 2014 Salı, 16:01

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Kozluören köyünde yaşayanlar, “köpeklerin hayvan sürülerine saldırdığını” söyledi.
Köye dadanan köpekler hayvan sürülerine saldırarak telef edip bırakıyor. Yaklaşık bir yıldan bu yana köye dadanan ve nereden geldiği belli olmayan köpek sürüleri 100 üzerinde küçükbaş hayvanı telef etti. En son önceki gün sürülere saldıran köpekler 10 hayvanı telef etti. Tüfekle sürülerin başında nöbet tuttuklarını söyleyen köylüler, “5 dakika bile sürünün başından ayrılsak köpekler birden ortaya çıkıyor sürülere saldırıyor” dedi.

İNSANLARA SALDIRABİLİRLER
Çevre ilçe ve beldelerden köy yakınlarına kamyonlar dolusu köpek salındığını görenlerin olduğunu söyleyen köylüler en az 20’şerli gruplar halinde dolaşan ve yabanileşen köpeklerin köye inebileceğini belirtiyor. Küçükbaş hayvan işiyle uğraştığını ve 50’ye yakın hayvanının köpekler tarafından telef edildiğini belirten Engin Gelir, “Bu yıl zararım neredeyse 1 yıllık gelirimi geçti. Bütün yetkili makamlara bildirdik. Kimse bu olayın arkasında durmuyor. Maddi manevi psikolojik olarak çöküntü içerisindeyiz. İlgililerden yardım bekliyoruz” dedi.
Köyde 100 üzerinde hayvanın telef olduğunu anlatan hayvan üreticisi Günay Er de, sözlerini şöyle sürdürdü: “Köpeklerin yakın ilçe ve beldelerden hayvan barınağından salındığını duyduk. Benim 10 gün önce 13 hayvanım telef oldu. Mağduruz. Ormanda yiyecek bir şey bulamayan köpekler yarın köye inebilir. Yetkililerden bunun önlemini almasını bekliyoruz.”
Köy sakinlerinden Mahmut Can da iki ay içerisinde 20 hayvanının telef olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizim geçim kaynağımız hayvancılık. Başka da yapabileceğimiz iş yok. Onun için yetkililerin bu sorunumuza el atmalarını istiyoruz.”

VARDİYALI OLARAK NÖBET TUTUYORLAR
Sürülerin çobanlığını yapan İsmail Gülşen, vardiyalı olarak sürülerin nöbetlerini tuttuklarını belirterek, “Sürülerin bir tarafını beklerken diğer taraftan saldırıyorlar. 5 dakika yemek molası veriyoruz. O mola da yine gelip saldırıyorlar” dedi.
Kendi başlarına nereden geldiği belli olmayan köpek sürüleri ile başa çıkamadıklarını ifade eden köy sakinleri yetkili makamlardan yardım istedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir