Karısı ve kızını öldürüp saatlerce başında beklemiş

22 Şubat 2017 Çarşamba, 15:07

MANİSA’nın Alaşehir İlçesi’nde, 4 yaşındaki kızı Irmak Kupal’ın tecavüze uğrayıp öldürülmesiyle büyük üzüntü yaşayan baba Bilal Kupal’ın, eşini ve diğer kızını bıçaklayarak öldürmesi, kentte şok etkisi yarattı. Cinayetlerin ardından intihara teşebbüs eden baba Bilal Kupal’ın sözlü ifadesinde, uyurken eşinin kendini bıçaklamaya çalıştığını, gürültüye uyanan kızının odaya girip araya girmesiyle kazayla bıçaklandığını, boğuşmada eşini de yaraladığını söylediği öğrenildi.

Alaşehir’de gündelik işlerde çalışan 27 yaşındaki Suriye Kupal ve 44 yaşındaki Bilal Kupal çiftinin, Menderes Mahallesi Elmadağ Caddesi 2 Sokak’taki evlerinin önünde oynayan kızı 4 yaşındaki Irmak Kupal, geçen 14 Ekim’de ortadan kayboldu. Arama çalışmalarına rağmen küçük Irmak bulunamadı. Baba Bilal Kupal’ın şüphelendiğini söylediği Himmet Aktürk, katıldığı televizyon programında suçunu itiraf etti, küçük kızı tecavüz edip öldürdüğünü ve gömdüğünü söyledi.

Kamuoyunu şoke eden itiraftan sonra Himmet Aktürk’ün gösterdiği bölgede 3 gün arama yapıldı. Evine 2 kilometre uzaklıkta ilk olarak Irmak’ın ayakkabıları, ardından da üzüm bağı içerisinde cesedi bulundu. Irmak, kentte gözyaşları içinde toprağa verildi. Himmet Aktürk ise ‘canavarca hisle öldürmek’ suçundan tutuklandı. Alaşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık Aktürk hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 40 yıl hapis cezası istemeyle dava açıldı.

SONRASINDA İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİ

Bu acı olayın ardından aileye destek verilirken, sanığa ise tepki gösterildi. Herkes sanığın yargılandığı davanın sonucunu beklerken, kentten gelen çifte cinayet haberi bir kez daha sarstı. Manisalı bir işadamı tarafından ailenin Irmak’ın acısını bir nebze de olsa unutması ve o çevreden uzaklaşması için hediye ettiği Fatih Mahallesi’ndeki evde dün saat 04.00’de meydana gelen olayda Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve 10 yaşındaki kızı Ayşe Kupal’ı bıçaklayarak öldürdü.

Bilal Kupal daha sonra, olayda kullandığı aynı ekmek bıçağıyla kendisini bileklerinden, karnından ve bacaklarından yaralayarak intihar girişiminde bulundu. Alaşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve yaralarının yüzeysel olduğu belirtilen Bilal Kupal’ın tedavisinin sürdüğü belirtildi.

GÜNÜ EŞİ VE KIZININ CESETLERİYLE GEÇİRDİ

Olayın, günü eşi ve kızının cesetleriyle evde geçiren Bilal Kupal’ın, dün akşam saatlerinde dayısının oğlu Muzaffer Günay’ı arayarak haber vermesiyle ortaya çıktığı öğrenildi. Suriye Kupal ve vücudunda 10 bıçak darbesi bulunduğu belirtilen kızı Ayşe Kupal’ın cesetleri, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

KARIM BENİ ÖLDÜRMEK İSTEDİ İDDİASI

Hastanede tedavisi süren Bilal Kupal’ın cinayetin nedenini araştıran polise verdiği sözlü ifadede, “Eşim sürekli telefonla konuştuğu için tartıştık. Ben uyurken karım beni bıçakla öldürmeye çalıştı. Uyandım. Kavga ederken kızım odaya geldi. Ardından araya girmeye çalıştı. Bu sırada bıçak ona denk geldi. İkisi de öldü” dediği öğrenildi.

Kupal’ın eşinin kendisini aldattığından şüphelendiğini, 1.5 aylık hamile olduğunu öğrendiğini, çocuğun başkasından olduğunu düşündüğünü söylediği de öne sürüldü.

“BİRDEN SES KESİLDİ”

Komşusu Ayhan Kayacık, “Saat 04.00 sıralarında evden bağrışlar duyduk. Çocuk ‘Babacığım yapma, babacığım yapma diyordu’ Sanki eşyalar devriliyordu. Sonra birden ses kesildi. Biz, sabah kalktık işimize gitti. Akşam olayı öğrendik” dedi.

HER GÜN OKULA GÖTÜRÜYORDU

Baba Bilal Kupal’ın özellikle minik kızı Irmak Kupal’ın ölümünden sonra diğer kızı Ayşe Kupal’ı her gün okula kendisinin götürdüğü öğrenildi. Ayşe Kupal’ın sınıf arkadaşları ise sabah oturduğu sırayı boş bıraktı. Üzüntülü öğrenciler, “Ayşe çalışkan ve neşeli bir öğrenciydi. Bizi hep güldürür, eğlendirirdi” dedi.

PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMİŞTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürlüğü, Alaşehir’de komşusu tarafından tecavüz edilip boğularak öldürüldükten sonra üzüm bağına gömülen 4 yaşındaki Irmak Kupal’ın ailesine, psikolojik destek vermişti.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde, eşi Suriye Kupal ve kızı Ayşe Kupal’ı bıçaklayarak öldüren ardından aynı bıçakla intihara teşebbüs eden Bilal Kupal, tedavisinin ardından taburcu edildi.

Polis tarafından gözaltına alınan Bilal Kupal, daha sonra da adliyeye sevk edildi.

PSİKİYATRİSTEN DEĞERLENDİRME

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu üyesi Psikiyatr Şahut Duran, 4 yaşındaki kızı Irmak’ın vahşice öldürülmesi üzerine sıkıntılı günler yaşayan Bilal Kupal’ın, eşi Suriye Kupal ve kızı Ayşe Kupal’ı öldürmesiyle ilgili değerlendirme yaptı. Bu tür ailelerin çoğunlukla sosyo- ekonomik durumu kötü olan, parçalanmış, göç eden veya şiddete meyilli aileler olabileceğini dile getiren Psikiyatr Duran, “Çok acı ve üzücü bir olay yaşandı. Bu olayın öncesi ve sonrası çok önemli. Yaşanan olayın ardından ailede bir suçluluk durumu ortaya çıkmıştır” dedi. Psikiyatr Duran, şunları söyledi:

“Bu tür aileler psikolojik sorunlar kadar toplumsal problemler de yaşıyor. Toplumun baskısı da oluşuyor. Bunların tek başına üstünden gelmeleri çok zor. Bunun için süreli psikolojik desteğin sağlanması gerekir. Öncelikle riskli aile kavramı dediğimiz bir durum var. Bunların bir şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı birimlerce takip edilmesi, kontrol altına alınması, gerekli desteğin sağlanması, hem ekonomik, hem psikolojik hem de sosyal anlamda desteklenmesi gerekiyor. Bu tür ailelere sadece psikolojik destek verilerek sorunlarını aşamazsınız. Psikiyatra göndererek yarım saat veya bir saat görüşmelerle, ilaç vererek belli travmaları azaltabilirsiniz. Ancak çevresini kontrol edemezsiniz. Toplumun bakış açısını, komşusunun davranışlarını, yerel yöneticilerin desteklerini kontrol edemezsiniz. Bu çok merkezli bir destek olması gerektiği anlamına geliyor. Aileye psikolojik destek yanında, sosyoekonomik, maddi ve sosyal desteklerin de olması gerekir.”

Riskli gruptaki ailelere verilecek psikolojik desteğin en az 1 sene olması gerektiğini ifade eden Duran, “Bizim toplumumuz her şey sıcağı sıcağına yaşanır ve destekler sunulur, sonra unutulur. Travmatik olayların sonuçlarını aylar sonra veya yıllar sonra da görebiliriz. O nedenle desteğin en az 1 sene olması gerekir.  Destek olunmuştur, belki yeterli olmamıştır. Babanın yardım teklifi almaması, reddetmesi bu da bir veri ve göstergedir. Burada baba tepkisel mi davrandı, yoksa şiddet eğilimi var mıydı, bunlar belirlenebilir. Ekonomik, sosyal ihtiyaçların saplanması, sadece kağıt üzerinde bazı şeylerin kalmaması gerekiyor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir