İYİ Partili Akbay: “Ölmek İstemiyorum!” diyen tüm kadınların sesi olacağız”

25 Ağustos 2019 Pazar, 14:06

İYİ Parti Manisa İl Başkanlığı Kadın ve Aileden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. Güldane Dörtbudak Akbay, yaptığı açıklama ile Emine Bulut’un eski kocası Fedai Varan tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürülmesini lanetledi. Akbay, “Başka Emineler, Tuğbalar ve belki bu metin açıklanırken “Ölmek İstemiyorum!” diyen tüm kadınların sesi olacağız, susmayacağız, öncelikle insan ve kadın hak ihlallerinin önüne geçeceğiz!” diye konuştu.

İYİ Parti Manisa İl Başkanlığı Kadın ve Aileden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. Güldane Dörtbudak Akbay, yaptığı açıklama ile eski kocası Fedai Varan tarafından 10 yaşındaki çocuğu önünde öldürülen Emine Bulut cinayetine tepki gösterdi. Evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Akbay, “Kırıkkale’de 38 yaşındaki Emine Bulut eski eşi Fedai Baran tarafından çocuğunun gözü önünde vahşice boğazından defalarca bıçaklanarak katledildi. Aynı gün Konya’da, 3 çocuk annesi Tuba Erkol, 4 gün önce hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı eşi Bekir Erkol tarafından 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Onların tek suçu kadın olmaktı, hayatlarındaki erkeklere göre daha az güce sahiptirler ama tek suçları insanca yaşamak istemeleriydi. Yıllardır gerek Manisa gerekse Türkiye’de değişik il ve ilçelerde kadına yönelik şiddet ve cinayetlere karşı hükümet politikalarının büyük etkisi olduğu istitastiklerle de ispatlanmaktadır. Buna rağmen yetkililerin toplum içinde yaşanan infial yaratan olay olarak adlandırmaları sorumluluk almamak adına yapılmış bir açıklama olarak nitelendirilmelidir. Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçları yıllardır defalarca dile getirildi,önlemler alınması için muhalefet tarafında kanun değişiklik ve teklifleri verilip komisyonlar kurulması istenmişken tüm bu çabalar iktidar tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa ki kadınların istediği pozitif ayrımcılık değil öncelikle EŞİT olmaktı. Ancak önümüze çıkan acı gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği konusunda ileri gitmek veya yerinde saymak yerine geri gidildiğini gösteriyor” diye konuştu.

“BÜYÜK CEZA İNDİRİMLERİ UYGULANMASINDAN VAZGEÇİLMELİ”

Akbay, şöyle devam etti: “Kadına, çocuğa yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi için devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamadan öteye geçerek “bir kereden bir şey olmaz”, “kadının en iyi yaptığı şey börektir, anneliktir, kadınlıktır” açıklamaları ve zihniyetine bir son verilerek öncelikle zihnin berraklaştırılıp eşitliğin önünün açılacağı çalışma ve eğitimlerin tanzimi ile yasal düzenlemelerin yaptırımsal olarak artışına gidilmesi gerekmektedir. Evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını, Öldürülen ya da şiddet uğrayan kadınların; giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmasından vazgeçilmesini, takım elbiseden veya hakim karşısında ayağa kalkmadan sanığa indirimi uygulanmamasını diliyoruz. İyi parti Manisa olarak en azından Manisalı kadınların sesi, sözü, çığlığı olmak adına elimizden gelen her şeyi yapmaya her daim hazır olduğumuzu bildiririz. İyi Partinin genel kadın politikaları ışığında en azından Manisalı kadınlara bu sözü veriyoruz.”

“ÖLMEK İSTEMİYORUM!” DİYEN TÜM KADINLARIN SESİ OLACAĞIZ”

Kadın lideri olan bir parti olarak kadına verdiğimiz önemin tüm Türkiye ve iktidar zihniyetince de benimsenmesi için ellerinden gelenleri yapacaklarını kaydeden Akbay, “Tüm Türkiye içinse hükümetin muhalefet tarafından verilen kanun tasarı ve Araştırma komisyon önerilerinin kabulü ile ileri gidilmesini umuyoruz. Kadın lideri olan bir parti olarak kadına verdiğimiz önemin tüm Türkiye ve iktidar zihniyetince de benimsenmesi için elimizden geleni yapacağız. Çünkü başka Emineler, Tuğbalar ve belki bu metin açıklanırken “Ölmek İstemiyorum!” diyen tüm kadınların sesi olacağız, susmayacağız, öncelikle insan ve kadın hak ihlallerinin önüne geçeceğiz!”diye konuştu.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir