Akademik Odalar Birliği, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınadı

22 Nisan 2019 Pazartesi, 23:05

Manisa’da Akademik Odalar Birliği Üyesi 18 oda temsilcisinden dün Çubuk’ta şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınayan bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Açıklamayı Akademik Odalar Birliği Dönem sözcüsü ve Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı yaptı. Balı, açıklamasında, “Ülkemizin ana muhalefet partisi Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’ na, dün Ankara Çubuk’ ta şehit sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı’nın cenaze töreni sırasında vahim bir saldırı gerçekleşmiştir. Şehidimiz Yener Kırıkcı’ ya Allah’ tan rahmet, ailesine ve tüm ulusumuza başsağlığı dileriz. Şiddet kimden ve nereden gelirse gelsin asla kabul edilemez. Söz konusu saldırı demokrasiye, siyaset kurumuna ve halk iradesine karşı yapılmıştır. Ana muhalefet liderine böyle bir fiilin gerçekleştirilmiş olması oldukça vahimdir. Bu bağlamda Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı; kutuplaştırıcı siyasetin, biz ve ötekiler söylemine dayanan siyaset yapma tarzının ülkemizi getirdiği noktayı göstermesi bakımından da kaygı verici buluyoruz. Türkiye’de siyasal hayatın giderek gerginleşmesi birlik ve beraberliğimizde, demokrasimizde ve ekonomimizde büyük tahribatlara yol açabilecektir. O nedenle bu tablodan herkes gereken dersleri çıkarmalı, çatışmaya değil demokrasinin gereği olan diyalog ve uzlaşmaya dayalı yapıcı bir siyasal alanı inşa etmenin yolları aranmalıdır. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ ın “Türkiye İttifakı” açıklamalarını son derece değerli buluyor bir an önce hayata geçirilmesini umut ediyoruz.
Bu saldırı Cumhuriyet ve Demokrasi tarihimizde uzun yıllar silinemeyecek izler bıraksa da
Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’ nun zarar görmeden kurtulması ülkemiz için tek tesellidir. Bu vesile ile ülkemizde her geçen gün artan şiddet sarmalını, bu kör şiddeti, tehdidi ve her türlü baskıyı lanetliyor; Türkiye’nin bir şiddet toplumu olmasına neden olan, bireysel şiddeti körükleyen ve giderek yaygınlaştıran sapkın kişilerin devlet tarafından acilen kontrol altına alınmaları gerektiğini yineliyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin yetiştirdiği Manisa Akademik Odalar Birliği’ nin başkan ve yöneticileri olarak; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 99. Yılında tüm vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya, barışı ve kardeşliği korumaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sizde yorum yapın..